Elon Musk rzucił na Twitterze, że jego zdaniem Tesle z pakietem Jazdy Całkowicie Autonomicznej (ang. Full Self-Drive) powinny kosztować od 100 do 200 tysięcy dolarów. W Polsce oznaczałoby to podwyżkę do przedziału od około 500 tysięcy do niemal 1 miliona złotych za samochód.

Drugie ostrzeżenie: ceny Tesli pójdą w górę

Aktualnie najtańsza Tesla Model 3 Standard Range Plus kosztuje w Europie nieco mniej niż równowartość 200 tysięcy złotych. Gdy dorzucimy do niej pakiet Jazdy Całkowicie Autonomicznej (ang. Full Self-Drive, FSD), cena podskoczy nam do równowartości około 235 tysięcy złotych.

W Stanach Zjednoczonych najtańsza Tesla Model 3 SR+ z pakietem jazdy autonomicznej rozpoczyna się od niecałych 45 tysięcy dolarów. Według Elona Muska powinna startować od 100 tysięcy dolarów. Łatwo zatem przeliczyć, że przy podobnej skali obecne 235 tysięcy złotych powinno urosnąć do, lekko licząc, co najmniej 500 tysięcy złotych.

To już drugie ostrzeżenie Elona Muska dotyczące wzrostu cen samochodów wyposażonych w FSD:

> Tesla zakończy sprzedaż samochodów w obecnej formie. Ceny pójdą do góry, gdy FSD będzie gotowe

Skąd taka zapowiedź? Otóż szef Tesli przypomina, że FSD pozwoli samochodom zarabiać. Zamiast jeździć 12 godzin tygodniowo, będą mogły być eksploatowane przez 60 godzin tygodniowo (8,6 godziny dziennie). W dodatkowym czasie ich właściciel sobie odpocznie, a tymczasem one zarobią dla niego prawdziwe pieniądze w ramach usługi Robotaxi (źródło).

Wszystko to bez angażowania jakiegokolwiek człowieka-kierowcy: samojeżdżące Tesle-taksówki, które w dobrej cenie przewiozą nas w wybraną lokalizację.

Cały ten wywód ma sens, chociaż zaczyna brzmieć groźnie. Elon Musk najwyraźniej bardzo poważnie myśli o czerpaniu dodatkowych zysków z usługi. Może zatem nadejść taki dzień, w którym Tesla przestanie sprzedawać samochody – bo we flocie Robotaxi zarobią one dla firmy znacznie więcej niż u człowieka, który będzie narzekał, że jest głośno na autostradzie, że długo czeka na naprawę czy że coś stuka przy ruszaniu…

Zdjęcie otwierające: klamka w drzwiach Tesli Model 3 (c) Tesla

[Głosów: 1   Average: 5/5]
To może Cię zainteresować