Amerykańska giełda z rozczarowaniem przyjęła podsumowanie III kwartału 2018 w BMW – wartość wszystkich akcji firmy spadła do poziomu poniżej 49 miliardów dolarów. Jednocześnie wyniki Tesli przyjęto z dużym aplauzem, a wartość firmy Elona Muska przekroczyła 59 miliardów dolarów. Tym samym wartość giełdowa Tesli stała się wyższa niż amerykańskiego BMW.

Tesla przeskakuje BMW

Zarówno Tesla, jak i BMW uważane są za producentów samochodów segmentu premium. Choć Elon Musk preferuje raczej porównania z Audi, bawarski producent jest idealnym benchmarkiem (wzorcem) dla Tesli. Szczególnie, że wartość akcji nie jest wyłącznie wartością produktów jako takich, ale również nadziei pokładanych w firmie.

Gdyby istotne były tylko produkty, liczby są druzgocące dla Tesli: Grupa BMW dostarcza ponad 2 miliony samochodów rocznie, tymczasem Tesla osiągnęła poziom produkcyjny zbliżony do około 360 tysięcy sztuk aut rocznie.

> Lamborghini Urus vs Tesla Model X P100D – cóż za porażka spalinowca! [wideo]

Jednak liczby to tylko pewne dane, a o prawdziwym stanie firmy więcej mówią trendy. I tutaj BMW z pewnością ma się czym martwić: Model 3 uważany jest za głównego konkurenta BMW serii 3. Elon Musk zdradził, że osoby kupujące Teslę 3 porzucają dla niej najczęściej Toyoty Prius, Hondy Accord, Hondy Civic, Nissany Leafy i właśnie BMW serii 3. Z kolei prezes BMW w Ameryce Północnej przyznał, że Tesla „powoduje presję na rynku”.

BMW i4 kontra Tesla Model 3 – czekamy niecierpliwie!

Sytuacja może być o tyle niepokojąca dla BMW, że firma nadal nie ma odpowiedzi na ekspansję Tesli. Na rynku dostępne jest wyłącznie małe BMW i3, a BMW i4 (ilustracja na dole) pojawi się najwcześniej w 2020 roku – do tego czasu Tesla Model 3 może być już dostępna nie tylko w Ameryce Północnej, ale też w Europie i Chinach.

[Głosów:1    Średnia:3/5]
|REKLAMA| |/REKLAMA|

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.