Zdarza się, że nawigacja Tesli wyznacza trasę do punktu docelowego w bardzo dziwny sposób, nawet jeśli istnieje droga krótsza i całkiem rozsądna. To efekt błędów, które znajdują się na warstwie z mapami. Część z nich możemy poprawić samodzielnie.

Jak poprawić błędne trasy w nawigacji Tesli?

Na poniższym zdjęciu ((c) David McCarthy / Twitter) widać, że nawigacja Tesli wyznacza drogę mniej więcej cztery razy dłuższą (niebieska) niż ta, która wydaje się najrozsądniejsza (czarna linia). Samochód nie informuje o powodach decyzji, możemy się jedynie domyślać, że chodzi o przywiązanie do ulic wielopasmowych, lepszych jakościowo lub inne, bliżej nieokreślone przesłanki:

Choć nawigacja prezentuje się, jakby pochodziła z Map Google, auta Tesli wykorzystują do wyznaczania tras silnik MapKit, który opiera się na mapach OpenStreetMap.org. Mapy OSM mogą być korygowane przez zwykłych internautów, dlatego jeśli w naszej okolicy Tesle podróżują dziwnymi ścieżkami, powinniśmy sprawdzić, czy odwzorowanie ulic aby na pewno jest poprawne (źródło). Wśród możliwych błędów wymienia się m.in. niewłaściwie zaznaczone drogi jednokierunkowe albo złą kategoryzację ulic (gruntowe jako asfaltowe lub odwrotnie).

Niestety, nasza korekta nie trafi od razu do samochodu. Tesle mają to do siebie, że otrzymują nowe paczki z mapami dość rzadko, średnio raz na rok. Silnik MapKit działa wyłącznie w oparciu o informacje dostępne offline, znajdujące się w komputerze pokładowym, może zatem dojść do sytuacji, że na ekranie będziemy widzieć nowy obiekt drogowy (mapy satelitarne pobierane na żywo z internetu), ale Tesla nie zdoła wyznaczyć przezeń trasy.

Wyjątkiem mogą być nietypowe zdarzenia, na przykład blokady czy wypadki, które potrafią spowodować, że pewne odcinki stają się nieprzejezdne. One też mogą doprowadzić do korekty trasy w nawigacji – podkreślił nasz Czytelnik, Pan Daniel.

To może Cię zainteresować
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze
0
Skomentujx
()
x