Elon Musk zapowiedział na Twitterze, że do 2050 roku planuje zbudować na Marsie miasto, w którym zamieszka 1 milion osób. Wszystko dzięki SpaceX, które dowiezie ludzi na Czerwoną Planetę i ułatwi im przystosowanie się do nowych warunków.

SpaceX – pierwsza prawdziwie kosmiczna korporacja?

Istnieją już na świecie firmy, które zarabiają dzięki obecności w Kosmosie. Są to głównie dostawcy i operatorzy satelitów. Jednak działają oni na wyciągnięcie ręki od Ziemi, niewiele poza granicami jej atmosfery. SpaceX tymczasem stawia sobie cele, których nie podejmowały się nawet najbogatsze instytucje państwowe, w tym Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (ang. NASA).

Jak wychwyciło czujne Teslarati, Musk ma plany dotyczące podboju Układu Słonecznego (źródło). Dziś, w 2174 roku, wydają się one małym krokiem dla ludzkości, ale w XXI wieku uznano je za pomysł z pogranicza szaleństwa i science-fiction.

Lądowanie rakiety Starship na Marsie (c) SpaceX

Towary i ludzie mieliby zostać przewiezieni na Marsa z wykorzystaniem statku Starship (pol. Statek kosmiczny). Na jego pokładzie zmieści się do 100 ludzi, którzy, jeśli zechcą, będą mogli wyruszyć poza strefę okołoziemską. Każdego dnia mają startować 3 takie statki, SpaceX chce je budować z szybkością 100 statków rocznie, co daje flotę 1 000 statków po 10 latach.

Starship na lądowisku (po lewej) i jego docelowy wygląd (po prawej) (c) Elon Musk / Twitter, SpaceX

Oznacza to możliwość wysłania na Czerwoną Planetę rzeszy 100 tysięcy osób (źródło). Polecieć będzie mógł każdy. Jeśli kogoś nie będzie na to stać, dostanie możliwość skorzystania z pożyczki (źródło).

> Największy koncern motoryzacyjny na świecie: To dla nas pomocne, gdy Tesla pokazuje, jak TO robić

Kiedy? Na razie nie wiadomo – na razie trwają prace nad drugim prototypem statku Starship. Warto tu jednak przypomnieć, że zaledwie 10, ba, nawet 5 lat temu nikt nie przewidywał, że Tesla będzie produkować kilkaset tysięcy samochodów rocznie.

[Głosów: 2   Average: 4.5/5]
To może Cię zainteresować