Wystrzelone w maju 2019 roku przez SpaceX satelity Starlink w większości są już na wytyczonych orbitach. 57 z 60 urządzeń komunikuje się ze stacjami naziemnymi, pozostała trójka prawdopodobnie prędzej czy później spłonie w atmosferze, ponieważ nie ma z nimi żadnego kontaktu.

Satelity Starlink meldują gotowość do działania

Wspomniana trójka urządzeń już została spisana na straty. Kolejne dwa satelity komunikują się z bazą, ale zostaną wyrzucone z orbit w celu zasymulowania okresu wyłączenia z eksploatacji i końca życia.

Czterdzieści pięć z satelitów wykorzystało kryptonowe silniki plazmowe, by wznieść się na ustaloną wcześniej orbitę na wysokości 550 kilometrów. Piątka jest na etapie wznoszenia się z aktualnej orbity (440 km), a ostatnia piątka dopiero przygotowuje się do tego etapu.

Transmisja gier i wideo

Jak informuje SpaceX, teraz, gdy większość satelitów Starlink osiągnęła zaplanowaną wcześniej wysokość, rozpoczną się testy szerokopasmowego dostępu do internetu. Firma sprawdzi opóźnienia i przepustowość łączy za pomocą streamingu wideo oraz gier.

Wykorzystane w tym celu zostaną bramki na terenie Ameryki Północnej, czyli prawdopodobnie te w Redmond (siedziba grupy opracowującej satelity) i Hawthorne (siedziba SpaceX).

> Adres serwisu Tesli w Warszawie to Powsińska 69/71a? Start w lipcu 2019? [plotki]

Czym jest Starlink?

Starlink SpaceX to pierwszy na świecie układ satelitów, które nie znajdują się na orbitach geostacjonarnych, a które mają być wykorzystywane do szybkiego dostępu do internetu.

Satelity wykorzystują pasmo Ku (ang. Ku band), czyli fragment widma z zakresu mikrofal w przedziale częstotliwości od 11,7 do 12,7 GHz (odbiór z satelity) i 14-14,5 GHz (nadawanie do satelity). W tej chwili pasmo Ku wykorzystywane jest m.in. przez satelity Astra (SES) i Hot Bird (Eutelsat).

Pełny komunikat prasowy (w języku angielskim)

Just a little over a month after a successful Falcon 9 launch, Starlink is now the first NGSO system to operate in the Ku-band and communicate with U.S. ground stations, demonstrating the system’s potential to provide fast, reliable internet to populations around the world.

57 Starlink satellites are communicating with SpaceX’s Earth stations using their broadband phased array antennas. 45 Starlink satellites have reached their operational altitude using their onboard propulsion systems, five additional satellites continue their orbit raise, as five others are going through checkouts prior to completing their orbit raise. Two satellites are being intentionally deorbited to simulate an end of life disposal. Three satellites which initially communicated with the ground but are no longer in service, will passively deorbit. Due to their design and low orbital position, all five deorbiting satellites will disintegrate once they enter Earth’s atmosphere in support of SpaceX’s commitment to a clean space environment.

SpaceX implemented slight variations across the 60 satellites in order to maximize operational capability across the fleet. While we are pleased with the performance of the satellites so far, SpaceX will continue to push the operational capabilities of the satellites to inform future iterations. And, now that the majority of the satellites have reached their operational altitude, SpaceX will begin using the constellation to start transmitting broadband signals, testing the latency and capacity by streaming videos and playing some high bandwidth video games using gateways throughout North America.

Ilustracja otwierająca: (c) Real Engineering / YouTube

[Głosów: 0   Average: 0/5]
To może Cię zainteresować