Produkcja Tesli Model Y powinna wystartować jesienią 2020 roku. Samochód będzie wyjeżdżał z fabryki w Fremont (Kalifornia, Stany Zjednoczone). Niewykluczone, że w tym samym zacznie się wytwarzanie go w Gigafactory 3 w Chinach.

Tesla Model Y na bazie Modelu 3, ale z licznymi innowacjami

Z raportu podsumowującego wyniki finansowe drugiego kwartału 2019 roku wynika, że Tesla Model Y mocno bazuje na Modelu 3 – co wiadomo od dawna – więc producent będzie mógł wykorzystać przy elektrycznym crossoverze dotychczasowe projekty. Dodatkowe koszty w stosunku do protoplasty mają być niewielkie, a ze względu na duży rynek SUV-ów Model Y może być wariantem bardziej opłacalnym dla Tesli niż Model 3.

Tesla Model Y mocno przypomina Model 3, ale – jak opisuje portal www.elektrowoz.pl – pojawią się w niej liczne innowacje. Nie wiadomo, czy samochód będzie wytwarzany na wielkiej wtryskarce aluminium, ale można się spodziewać, że znajdą w nim zastosowanie zupełnie nowe wiązki przewodów. Inna sprawa, że eksperci w branży krytykują ten projekt jako generujący bardzo duże zakłócenia, więc ich zdaniem taki układ kabli nie ma racji bytu:

> Tesla Model Y. Z wyglądu podobna do Tesli Model 3, technologicznie z co najmniej jedną rewolucją

Czego jeszcze możemy spodziewać się w Modelu Y? Gdy ekspert z branży motoryzacyjnej, Sandy Munro, rozbierał Tesla Model 3, krytykował konstrukcję nadwozia za dużą liczbę niezrozumiałych, nadmiarowych komponentów. Z czasem okazało się, że taki nadmiarowy projekt nie był „świadectwem braku doświadczenia”, lecz efektem przemyślanej pracy. Elon Musk założył bowiem, że nadwozie Tesli Model 3 (czyli także Modelu Y) powinno wytrzymać 1,6 miliona kilometrów przebiegu. Dokładnie tyle samo powinien wytrzymać zespół napędowy Tesli Model 3.

Najsłabszym elementem zestawu ma być bateria, która powinna przetrwać 0,48-0,8 miliona kilometrów. Jednak firma pracuje już nad wersją, która także powinna wytrzymać do 1,6 miliona kilometrów. Gdyby założyć, że samochód trafia do Polaka, który pokonuje 20 tysięcy kilometrów rocznie, auto powinno wytrzymać 80 lat eksploatacji.

> Cena Tesla Model 3 w Niemczech. Najtaniej? Uwaga na bonus środowiskowy!

Zdjęcie otwierające: Tesla Model 3 (po lewej, czerwona) oraz Tesla Model Y (po prawej, niebieska). Jest to fragment zdjęcia rodzinnego Tesli:

[Głosów: 1   Average: 5/5]
To może Cię zainteresować