Gdy nieco ponad tydzień temu Tesla obniżyła ceny, pojawiły się głosy, że najbardziej opłaca się zakup samochodu w Niemczech. Wszystko przez ceny, które są tam niższe niż gdziekolwiek indziej. Okazuje się jednak, że sprawcą całego zamieszania jest bonus środowiskowy i sposób jego prezentacji w konfiguratorze, który bywa różny.

Ceny Tesli kontra prawdziwe ceny Tesli

Przyjrzyjmy się, jaka jest cena Tesli Model 3 w zależności od kraju, w układzie model – Niemcy / Austria / Holandia:

  • Tesla Model 3 Standard Range Plus – 43 390 euro / 45 700 euro / 47 800 euro,
  • Tesla Model 3 Long Range AWD – 51 390 euro / 56 100 euro / 58 300 euro,
  • Tesla Model 3 Long Range AWD Performance – 55 390 euro / 61 890 euro / 63 990 euro.

Wyraźnie widać, że między Niemcami (ceny po lewej) a Holandią jest kilka tysięcy euro różnicy, w Niemczech jest najtaniej. Skąd ten rozdźwięk? Najważniejsza różnica to bonus środowiskowy, który został doliczony do ceny samochodu. Różni się on w zależności od kraju, w Niemczech wynosi on 2+2 tysiące euro, z czego 2 tysiące wykłada importer (=Tesla), a 2 tysiące odzyskujemy od rządu.

> Tesla Model 3 dostępna w wynajmie długoterminowym. Ale kwoty zabijają

Przez kilka dni Tesla podawała ceny Z ODLICZONYM bonusem środowiskowym, ale nie informowała o tym. Teraz stosowna belka pojawia się już nad samochodem:

Co jednak ciekawe, gdy porównamy ceny netto, bez bonusu środowiskowego, Tesla Model 3 najtańsza jest w… Holandii:

  • Tesla Model 3 Standard Range – 39 823 euro / 39 583 euro / 39 504 euro.

Jednak po uwzględnieniu dodatkowych kosztów, a nie kwot, które widać po prawej stronie konfiguratora, może się okazać, że we wszystkich krajach cena jest praktycznie taka sama i wynosi około 40 tysięcy euro netto. Należy bowiem pamiętać, że Polacy, owszem, mogą kupić Teslę w Niemczech, ale nawet jeśli dokonają tego na niemieckiego obywatela, to przy sprowadzeniu auta do Polski będzie on musiał zwrócić uzyskany bonus środowiskowy.

Dlatego zanim dokonamy zakupu, bierzmy pod uwagę całkowite koszty nabycia auta oraz koszty transportu do Polski lub pośrednictwa.

Komentarz od redakcji teslanews.pl: z racji różnej polityki informowania o odliczonych bonusach środowiskowych, przy przeliczaniu cen na złotówki stosujemy cennik Tesli z Holandii. Tam mamy pewność, że widoczna na ekranie kwota to kwota brutto do zapłacenia, w ramach której później możemy otrzymać jakieś ewentualne dofinansowanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
To może Cię zainteresować