Ministerstwo Energii opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie dopłat do samochodów elektrycznych. To tylko projekt, ale na razie nie jest zbyt różowo. Maksymalną cenę samochodu określono na 125 tysięcy złotych. Jeśli auto będzie droższe, żadna dopłata nie przysługuje.

Ceny Tesli Model 3 a dopłaty

Najtańsza Tesla Model 3 Standard Range Plus kosztuje dziś w Holandii 47 800 euro. Po uwzględnieniu kursu euro do złotówki oraz różnic w stawkach podatku VAT daje to kwotę nieco ponad 207 tysięcy złotych. Za te pieniądze otrzymamy samochód z napędem na tył (RWD), baterią o pojemności około 55 kWh, zasięgiem realnym 386 kilometrów (WLTP: 409 km), przyspieszający do 100 km/h w 5,6 sekundy oraz osiągający maksymalnie 225 km/h.

Tymczasem zgodnie z ogłoszonym właśnie projektem rozporządzenia w sprawie dopłat do samochodów elektrycznych, cena auta elektrycznego nie może przekraczać 125 tysięcy złotych. Jeśli cena jest wyższa, nabywca nie ma prawa do żadnego rodzaju wsparcia od państwa.

> Dopłaty do samochodów elektrycznych 2019. Cena auta maksymalnie 125 tys. złotych, dopłata: do 37,5 tys. złotych

Projekt rozporządzenia znajduje się dopiero na etapie konsultacji publicznych, jednak nie ma się co łudzić, że kwota zostanie znacząco podniesiona. Spodziewamy się, że po protestach próg powędruje nie dalej niż do 150 tysięcy złotych, żeby oprócz Smarta, VW e-Upa i najtańszego Opla Corsy-e objąć jeszcze Renault Zoe czy najuboższe warianty Nissana Leafa.

Na Teslę Model 3 szanse są żadne.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
To może Cię zainteresować