Na forach dyskusyjnych poświęconych Tesli aż roi się od akronimów, które nie dla wszystkich są zrozumiałe. Ten słowniczek pozwoli Wam odczytać te, które występują najczęściej. Tłumaczymy m.in. znaczenie TM3, LR, AWD czy EAP.

Tesla – słowniczek

AP = AutoPilot

Autopilot to zbiór czujników i oprogramowania, które wspomagają kierowcę podczas jazdy Teslą. Współczesne wersje Autopilota odpowiadają autonomii jazdy 3. poziomu, przy czym poziom 0 = kierowca cały czas prowadzi, a poziom 5 = samochód obywa się bez udziału człowieka.

> Problem z dostawami Tesla Model 3? „Niech odbiorą samochody sami!”

AP2

AutoPilot w wersji 2, AP v2, Enhanced Autopilot (EAP / Autopilot w wersji rozszerzonej), który dostępny jest w samochodach produkowanych po 19 października 2016 roku. W finalnej wersji AP2 ma oferować jazdę całkowicie autonomiczną – tak przynajmniej obiecuje Elon Musk.

AWD

Napęd na wszystkie koła (ang. All-Wheel Drive), a precyzyjniej: na obie osie. Umożliwia niezależne napędzanie kół osi przedniej i tylnej. W samochodach elektrycznych napęd na obie osie realizowany jest zwykle przez dwa silniki (zdjęcie poniżej), chociaż zdarzają się auta z trzema lub czterema silnikami.

CPO

Tesla z programu CPO (ang. Certified Pre-Owned), to Tesla, która została zwrócona producentowi w rozliczeniu, która została sprawdzona i jest oferowana na rynku wtórnym z gwarancją.

Dual Motor

Dual Motor to stosowane w Tesla Model 3 oznaczenie napędu na obie osie. Jest synonimem AWD, ale Tesla wyraźnie chciała podkreślić, że w aucie znajduje się więcej niż jeden silnik – co w samochodach spalinowych jest niespotykane.

EAP

Patrz -> AP2

ICE

Samochód z silnikiem spalinowym (ang. Internal Combusion Engine). W slangu kierowców samochodów elektrycznych „ICEd” oznacza ładowarkę zastawioną samochodem spalinowym.

Model 3 LR

Model 3 „LR” to skrótowe oznaczenie Tesla Model 3 z zasięgiem 499 km, czyli wariantu Long Range (ang. Długi Zasięg).

RWD

Samochód z napędem na tył (Rear-Wheel Drive). Dotyczy to zarówno Tesli, jak i każdego innego auta na świecie.

TM3

Skrócone oznaczenie Tesla Model 3. Stosowane również w Polsce.

TSLA

Oznaczenie firmy Tesla na amerykańskiej giełdzie.

TX

Rzadko stosowane w Polsce oznaczenie na Tesla Model X. W naszym kraju internauci częściej stosują opis „Tesla X”.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
To może Cię zainteresować
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x