Dziś, 27 maja o godzinie 22:33, ma się rozpocząć najbardziej doniosły eksperyment w historii SpaceX: misja Demo-2. Po raz pierwszy na rakiecie Falcon 9 pojawi się człon załogowy, w którym znajdzie się dwóch astronautów, Douglas G. Hurley i Robert L. Behnken.

Transmisja na żywo dostępna jest TUTAJ:

SpaceX – teleport do czasów świetności

Stany Zjednoczone odbywały całkiem regularne loty załogowe od lat sześćdziesiątych XX wieku. Najpierw były to loty na Księżyc, później mieliśmy do czynienia z uruchamianiem i misjami naprawczymi satelitów, na przykład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy Teleskopu Hubble’a. Jednak po katastrofie promu Columbia w 2003 roku korzystano głównie z drogich rakiet produkcji rosyjskiej.

SpaceX jest firmą całkowicie amerykańską, w dodatku prywatną. Do czasu jej narodzin i czasu pierwszych eksperymentów z rakietami uważano, że tylko gigantyczne państwowe budżety są w stanie unieść loty w Kosmos.

Jak to będzie wyglądało?

Astronauci na pokładzie będą pracownikami NASA. Podjadą do rakiety Teslą Model X, miejsce zajmą w opracowanym dla nich module o nazwie Crew Dragon. Po polsku to „Smok Załogi”, w domyśle: smok, na grzbiecie którego kosmonauci zostaną wystrzeleni ponad Ziemię.

Elon Musk, właściciel SpaceX, zapowiada, że w przyszłości w lotach załogowych pojawią się osoby spoza państwowych ośrodków i instytucji. Pierwszy taki eksperyment zaplanowano na rok [prawdopodobnie] 2023, ma w nim uczestniczyć Yusaku Maezawa, japoński biznesmen.

Dzisiejszy lot powinien odbyć się o godzinie 22:33 czasu polskiego, choć pogoda na Florydzie jest dość kapryśna. Wczoraj wieczorem prawdopodobieństwo startu oceniano na 40 procent, teraz wynosi ono 60 procent. Jeśli dziś się nie uda, następne okno pojawi się w sobotę, 30 maja o godzinie 21:22, oraz w niedzielę, 31 maja o 21 czasu polskiego.

Wydarzenie będzie miało swoją transmisję na żywo, która wystartuje około 4 godziny przed planowanym lotem, czyli mniej więcej około godziny 18.33.

Po wystrzeleniu dojdzie do rozdzielenia członu rakietowego (nośnego) i załogowego. Rakieta będzie usiłowała wylądować na pokładzie statku Of Course I Still Love You (Oczywiście, że Nadal Cię Kocham), podczas gdy Crew Dragon podąży do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie astronauci zakończą swoją podróż.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
To może Cię zainteresować