Dziś o 19:32 czasu polskiego z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii wystartuje rakieta SpaceX Falcon 9. Po raz pierwszy w historii w Kosmos zostanie wyniesiony również jeden satelita skonstruowany w Polsce: PW-Sat 2.

Start Falcon 9 / Spaceflight SSO-A 3.12.2018 – transmisja online

W poniedziałek, 3 grudnia 2018 roku, z Kalifornii (baza SLC-4E) wystartuje misja Spaceflight SSO-A: SmallSat Express, w której zostanie wykorzystana rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Na jej pokładzie znajdzie się satelita skonstruowany w całości przez zespół z Politechniki Warszawskiej, PW-Sat2, oraz fiński satelita ICEYE-X2 wyprodukowany we współpracy z polską firmą Creotech.

> Ciężarówki z Tesla Model 3 w Europie!

PW-Sat 2 to tak zwany cubesat, czyli satelita o kształcie sześcianu. Celem jego lotu jest przetestowanie żagla deorbitacyjnego o powierzchni 4 metrów kwadratowych oraz paneli słonecznych i algorytmów sterowania satelitą.

Model satelity PW-Sat2 w rękach prezydenta Andrzeja Dudy (c) PW-Sat2 / Twitter

Oprócz PW-Sat 2 i ICEYE-X2 na pokładzie rakiety Falcon 9 znajdą się 62 inne satelity, które należą do 35 firm z 17 krajów. To pierwsza misja w całości poświęcona wyłącznie usługom SpaceFlight. Okno startowe potrwa do 20:00 czasu polskiego – jeśli do tego momentu nie uda się wystartować, misję trzeba będzie przełożyć.

Oto transmisja na żywo z wydarzenia:

[Głosów:0    Średnia:0/5]
To może Cię zainteresować
avatar
  Subscribe  
Powiadom o