Zadaliście nam pytanie, czy można naładować inny niż Tesla samochód elektryczny na stacji ładowania Tesla Supercharger. Odpowiedź jest prosta: nie. Zaraz wytłumaczymy, dlaczego tak się dzieje, skoro przecież złącza do ładowania są identyczne – Tesla Supercharger w Polsce wykorzystuje Type 2 (Mennekes).

Ładowanie innego samochodu elektrycznego na ładowarce Tesli

Zacznijmy od tego, że poniższy opis dotyczy TYLKO stacji ładowania Tesla Supercharger, których na razie mamy w Polsce kilka. Tesla Supercharger widoczny jest na zdjęciu na górze (po lewej). Oprócz tego w hotelach czy restauracjach możesz spotkać ładowarki o nazwie Tesla Destination Chargers. Na nich MOŻESZ naładować inny samochód elektryczny.

> Ile jest stacji ładowania Tesla Supercharger w Polsce? [mapa]

Stojące w Europie ładowarki Tesla Supercharger posiadają kabel z wtykiem Type 2 (Mennekes), który pasuje do gniazda w europejskich Teslach.

Dokładnie takie samo gniazdko znajdziecie w wielu europejskich samochodach elektrycznych. Niekiedy będzie posiadało dodatkową część pozwalającą na szybkie ładowanie prądem stałym (DC) – nią się jednak nie zajmujemy.

Gniazdo ładowania europejskiego BMW i3. Pod zaślepką znajduje się rozszerzenie CCS Combo 2

Wtyki są identyczne, gniazdka są identyczne, a nie działa?

Faktycznie, złącza są identyczne, więc skoro Tesla podłączona do ładowarki Type 2 się ładuje, to BMW i3 podłączone do Superchargera Tesli też powinno się ładować, prawda?

Otóż nie. Złącza ładowania to nie tylko głupi kabla ze stykami. Jako że natężenie i napięcie prądu są wysokie, samochód i ładowarka są ze sobą w stałej komunikacji. To nie wszystko: ładowanie nie rozpocznie się, jeśli samochód i ładowarka się nie porozumieją! I tu jest pies pogrzebany.

Przy podłączeniu innego samochodu do Superchargera Tesli, ten prosi go o przedstawienie się. Następnie komunikacja przebiega mniej więcej tak:

  • Supercharger sprawdza w bazie Tesli, czy ma do czynienia z samochodem, który można ładować,
  • jeśli odpowiedź jest pozytywna, Supercharger rozpoczyna rozmowę z samochodem, która kończy się ładowaniem,
    • konto właściciela samochodu zostaje lub nie zostaje obciążone opłatą za ładowanie,
  • jeśli natomiast podłączyliśmy samochód inny niż Tesla, w bazie Tesli go oczywiście nie ma,
  • Supercharger nie rozpoczyna więc nawet rozmowy z samochodem,
  • ładowanie na pewno się nie rozpocznie.

Innymi słowy: dziś, w listopadzie 2018, podłączanie samochodu innego niż Tesla do Superchargera nie ma najmniejszego sensu. Ładowanie się nie rozpocznie. Elon Musk deklaruje jednak otwartość wobec innych producentów, niewykluczone więc, że w przyszłości także inne marki będą mogły skorzystać z Superchargerów.

> Ile kosztuje ładowanie Tesla Model 3 na Superchargerach

[Głosów:0    Średnia:0/5]
To może Cię zainteresować
avatar
  Subscribe  
Powiadom o